Wystawa w PMA: Dom wieczności wezyra

Mamy przyjemność zaprosić na wystawę „Dom wieczności wezyra. Grobowiec Merefnebefa i jego odkrywca”, prezentującą jedno z najważniejszych odkryć misji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Saqqara (Egipt), przygotowaną przez CAŚ UW we współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie oraz Polsko–Egipską Misją Archeologiczną Saqqara.

W 2017 roku mija 30 lat od rozpoczęcia prac misji CAŚ UW w Saqqara, a zarazem 20 lat od jednego z najbardziej spektakularnych odkryć – grobowca wezyra Merefnebefa (XXIII wiek p.n.e.). Wydarzenie ma również na celu uhonorowanie trzydziestolecia pracy w Saqqara prof. Karola Myśliwca, twórcy i wieloletniego (do 2016 roku) kierownika misji.

Głównym elementem wystawy jest naturalnej wielkości makieta kaplicy grobowej Merefnebefa. Ściany oryginalnej kaplicy są dekorowane polichromowanymi reliefami, przedstawiającymi między innymi sceny z życia egipskiego dostojnika sprzed 4400 lat. Makietę poprzedza ekspozycja przybliżająca znaczenie i kontekst znaleziska, w tym historię polskich badań i egipskie zwyczaje pogrzebowe. Na wystawie zostaną również zaprezentowane, niepokazywane dotąd, zabytki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, a także kopie znalezisk z cmentarza dostojników w Saqqara, wykonane przez pracujących z misją konserwatorów.

Wystawa została dofinansowana przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Fundację Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Orientalistyczny UW.

Wystawa:
„Dom wieczności wezyra. Grobowiec Merefnebefa i jego odkrywca”
8. grudnia 2017 – 31. marca 2018 r.
Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, ul. Długa 52

Wystawa pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ambasadora Arabskiej Republiki Egiptu i Rektora Uniwersytetu Warszawskiego

Organizatorzy:
Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, Uniwersytet Warszawski
Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
Polsko-Egipska Misja Archeologiczna Saqqara

Komitet honorowy:
dr Wojciech Brzeziński (dyrektor PMA)
dr hab. prof. UW Tomasz Waliszewski (dyrektor CAŚ UW)
dr Teodozja Rzeuska (dyrektor IKŚiO PAN)
pani Helene Zaleski
pani Alicja Kozłowska