70 Years of Polish Archaeology in Egypt – katalog

• Aleksandra Majewska (red.), Seventy Years of Polish Archaeology in Egypt – exhibition catalogue, Egyptian Museum in Cairo (21 October–21 November 2007), Warsaw: PCMA, 2007

Warszawa 2007
    ISBN 97883-903796-1-6
    212 stron
    Oprawa twarda

Wystawa Seventy Years of Polish Archaeology in Egipt została zorganizowana w Muzeum Egipskim w Kairze przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego z okazji 70-lecia rozpoczęcia przez Polskę prac wykopaliskowych w Edfu w Górnym Egipcie. Zespół naukowców Uniwersytetu Warszawskiego, pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego, twórcy polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej, rozpoczął po raz pierwszy działalność archeologiczną w Egipcie we współpracy z Instytutem Francuskim Archeologii Wschodu (IFAO), który wówczas nieznanej tu polskiej ekspedycji podał przyjazną dłoń. Gdy po długiej przerwie spowodowanej wybuchem II Wojny Światowej, profesor Michałowski w 1956 roku powrócił z dalszym programem badań do Egiptu, rozpoczął się trwający już od 50 lat owocny okres współpracy polsko-egipskiej. Jej rezultatem są wielkie projekty archeologiczno-konserwatorsko-rekonstrukcyjne, takie jak sztandarowe realizacje w Deir el-Bahari i Aleksandrii.

Pliki do pobrania: