Media o nas

 • Canal+ Discovery. Misja Eksplorer 2, odc. 5: „Sudan – archeologia”

  „Codzienna praca badaczy, którzy wyruszyli w niedostępne zakątki świata, aby odkrywać sekrety Ziemi i naszej cywilizacji.”
  2018, Marzec (Canal+ Discovery)

 • Nauka w Polsce: „W Chartumie powstanie Polski Ośrodek Archeologiczny”

  „Prowadzenie badań naukowych oraz wsparcie logistyczne i organizacyjne polskich misji archeologicznych zapewni Polski Ośrodek Archeologiczny w Chartumie w Sudanie. Nowa placówka, należąca do Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, zostanie otwarta 27 lutego.”
  2018-02-20 (PAP Nauka w Polsce)

 • Gazeta Wyborcza: „Polacy przywrócili blask najświętszemu miejscu słynnej świątyni Hatszepsut w Egipcie. Już można je podziwiać”

  „Najtrudniej było zdjąć grubą warstwę mazistej sadzy pokrywającej wspaniałe, barwne reliefy sprzed 3500 lat. Ale udało się i od tej soboty można podziwiać sanktuarium Amona-Re, najważniejsze miejsce w świątyni w Deir el-Bahari. Polscy badacze i konserwatorzy przywracali mu świetność ponad 40 lat!”
  2017-12-09 (Gazeta Wyborcza)

 • Nauka w Polsce: „Kopia kaplicy grobowej faraońskiego dostojnika na wystawie w Warszawie”

  „Naturalnej wielkości makietę kaplicy grobowej egipskiego wezyra Merefnebefa, który służył na dworze dwóch faraonów Teti i Userkare ponad 4,2 tys. lat temu będzie można obejrzeć od 8 grudnia w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.”
  2017-12-01 (Nauka w Polsce)

 • Nauka w Polsce: „Zabytkowe sudańskie amfory na wino na wystawie w Poznaniu”

  „Amfory z terenu Sudanu, w których już ponad tysiąc lat temu przechowywano wino, można zobaczyć na czasowej wystawie w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu do 3 grudnia br.”
  2017-10-23 (Nauka w Polsce)

 • Reuters: „Palmyra statue damaged by Islamic State goes on display in Damascus”

  „A 2,000-year old statue badly damaged by Islamic State in Palmyra went on display on Sunday in Damascus after being restored. The Lion of Al-Lat statue was one of several ancient monuments damaged by Islamic State at Palmyra, the ancient city in central Syria which the jihadists have twice seized from government control during the six-year-long war.”
  2017-10-01 (Reuters)

 • Horyzonty: „Umma – po arabsku to wspólnota”

  „Gościem Beaty Jewiarz w Radiu dla Ciebie był dr Artur Obłuski – Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego UW. Jest pierwszym archeologiem w Polsce, który otrzymał najbardziej prestiżowy europejski grant na badania.”
  2017-09- 04 (Radio Dla Ciebie)

 • Polskie Radio: „Egipt, czyli polska droga na salony światowej archeologii”

  „W latach 30. XX wieku co roku do Warszawy przybywało 30 skrzyń z wykopalisk w Egipcie, co wywoływało ogromną sensację. – Egipt i Sudan pozwalały na zabieranie zabytków, które się wykopało, co było dla nas bardzo ważne – opowiada dr Zbigniew Szafrański, egiptolog.”
  2017-09- 01 (Polskie Radio, Jedynka)

 • Ale Historia: „Faras, Stara Dongola – nikt nie miał takich odkryć jak my! Jak polscy archeolodzy szukali w Egipcie i Sudanie skarbów”

  „Holendrzy i Włosi odkopali w Nubii interesujące kościoły, ale nie tej miary co Faras. Dlatego Sudańczycy zaproponowali prof. Michałowskiemu wybór miejsca na kolejną misję. Postawił na Dongolę, stolicę chrześcijańskiego Królestwa Nubii. Prowadzimy tam badania do dziś. Z dr. hab. Stefanem Jakobielskim* rozmawia Beata Janowska”

  2017-08-28 (Gazeta Wyborcza, Ale Historia)