powrót do strony głównej
english version
LEW PALMYREŃSKI NOWYM LOGO CENTRUM
zmodyfikowano
10-10-2017

Stypendia w Egipcie i Polsce

EGIPT

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznaje stypendia dla doktorantów i studentów wyższych lat z zakresu archeologii i historii Bliskiego Wschodu, Egiptu i Sudanu.

Pewna pula stypendiów krótkoterminowych przyznawana jest każdego roku naukowcom i studentom wyższych lat na przygotowanie i opracowanie dokumentacji z wykopalisk prowadzonych przez Centrum.

Stypendium 6-miesięczne:
  • mgr Dawid Wieczorek, doktorant (Instytut Archeologii UW)
    Temat rozprawy doktorskiej: Dipinti budowlane w Świątyni królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari (promotor: prof. dr hab. Karol Myśliwiec)
Stypendium 5-miesięczne:
  • mgr Ewa Kuciewicz, doktorantka (Instytut Archeologii UJ)
    Temat rozprawy doktorskiej: Przedstawienia antropomorficzne w sztuce naskalnej Oazy Dachla na Pustyni Zachodniej w Egipcie (promotor: prof. Dr hab. Krzysztof M. Ciałowicz)
  • inż. arch. Karolina Majdzik (Politechnika Wrocławska)
    Temat programu badawczego: Konserwacja zabytków architektury, jej techniki oraz praktyczne zastosowanie w misjach Deir el-Bahari, Marina el-Alamein, Kom el-Dikka (opiekun naukowy: dr hab. Rafał Czerner, prof. Politechniki Wrocławskiej)
  • mgr Dorota Mazanek, doktorantka (Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo–Wschodniej UW)
    Temat rozprawy doktorskiej: Szkło a ceramika — repertuar naczyń szklanych z polskich wykopalisk w Pafos na Cyprze (I w. p.n.e. –V w. n.e.) w porównaniu do ówczesnych form ceramicznych (promotor: dr hab. Jolanta Młynarczyk, prof. Uniwersytetu Warszawskiego)
  • Piotr Sójka, student (Instytut Archeologii UW)
    Temat programu badawczego: Architektura sakralna okresu Średniego Państwa (opiekun naukowy: prof. dr hab. Karol Myśliwiec)
  • mgr Magdalena Włodarska, (nieafiliowana)
    Temat rozprawy doktorskiej: Tradycja sepulchralna w Kerma w rejonie Czwartej Katarakty (opiekun naukowy: dr Bogdan Żurawski)
Stypendium 4-miesięczne:
  • mgr Piotr Czerkwiński, doktorant (Instytut Archeologii UW)
    Temat rozprawy doktorskiej: Prozopografia i genealogia tebańskich rodów kapłańskich XXIX i XXX dynastii (promotor: prof. Adam Łukaszewicz)
  • mgr Wojciech Ejsmond, (nieafiliowany)
    Temat programu badawczego:Topografia historyczna Górnego Egiptu w Okresie Predynastycznym i Archaicznym (opiekun naukowy: prof. dr hab. Karol Myśliwiec)
  • inż. arch. Anna Kubicka, (Politechnika Wrocławska)
    Temat programu badawczego: Konserwacja zabytków architektury, jej techniki oraz praktyczne zastosowanie w misjach Deir el-Bahari, Marina el-Alamein, Kom el-Dikka (opiekun naukowy: dr hab. Rafał Czerner, prof. Politechniki Wrocławskiej)
Stypendium 3-miesięczne:
  • Cezary Baka, student (Uniwersytet Paryski Sorbona – Paryż IV)
    Temat pracy badawczej:Sieć osadnicza na obszarze Delty Nilu w okresie Starego Państwa (opiekun naukowy: prof. dr hab. Karol Myśliwiec)
  • mgr Kinga Grygowska, (nieafiliowana)
    Temat programu badawczego: Przedstawienia biżuterii na malowidłach, reliefach i w rzeźbie w okresie Nowego Państwa (opiekun naukowy: prof. dr hab. Mariusz Mielczarek)
  • mgr Aleksandra Hallmann-Mikołajczak, doktorantka (nieafiliowana)
    Temat rozprawy doktorskiej: Przedstawienia strojów prywatnych w sztuce egipskiej od XXV do XXXI Dynastii (promotor: doc. Dr hab. Ewa Laskowska-Kusztal)
  • mgr Agata Smilgin, (nieafiliowana)
    Temat programu badawczego:Dokumentacja i rekonstrukcja piaskowcowych sfinksów Hatszepsut w Deir el-Bahari (kierownik misji: dr Zbigniew E. Szafrański)
  • mgr Anna Zawadzińska, doktorantka (Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo–Wschodniej UW)
    Temat rozprawy doktorskiej: Importy ceramiczne z Basenu Morza Śródziemnego na stanowisku Kom el-Dikka w Aleksandrii w XI–XV w. (promotor: dr hab. Jolanta Młynarczyk, prof. Uniwersytetu Warszawskiego)
Stypendium 2-miesięczne:
  • mgr Anna Drzymuchowska (nieafiliowana)
    Temat programu badawczego: Dokumentacja materiału ceramicznego z wykopalisk w Marei (kerownik misji: mgr Krzysztof Babraj)
  • Larysa Gidzińska, studentka (Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne UW)
    Temat programu badawczego: Królewska architektura grobowa a architektura grobów skalnych wielmożów z okresu Starego i Średniego Państwa (opiekun naukowy: prof. dr hab. Karol Myśliwiec)
  • Anastasiya Haliyeuskaya, studentka (Instytut Archeologii UW)
    Temat programu badawczego: Architektura sakralna i sepulklarna okresu Nowego Państwa (opiekun naukowy: dr Mirosław Barwik)
  • mgr Łukasz Jarmużek (nieafiliowany)
    Temat programu badawczego: Opracowanie wyników badań Polsko-Słowackiej Misji w Tell el-Retaba. (kierownik misji: dr Sławomir Rzepka)
  • mgr Katarzyna Kapiec, (nieafiliowana)
    Temat programu badawczego: Formy Horusa Behedety w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari ze szczególnym uwzględnieniem uskrzydlonych dysków słonecznych w porównaniu z przedstawieniami z innych świątyń tebańskich w okresie wczesnej XVIII dynastii (opiekun naukowy: dr Zbigniew E. Szafrański)
  • Natalia Małecka, studentka (Instytut Archeologii UJ)
    Temat programu badawczego: Porta i nabrzeża w starożytnym Egipcie (opiekun naukowy: prof. dr hab. Joachim Śliwa)
  • mgr Joanna Rądkowska, nieafiliowana
    Temat programu badawczego: Dokumentacja bieżących wykopalisk w obrębie świątyni portowej z IV–V w. n.e. w Berenike nad Morzem Czerwonym (kierownik misji: Iwona Zych)
  • Marcin Romaniuk, student (Instytut Archeologii UW)
    Temat programu badawczego: Architektura mieszkalna na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego od późnej epoki żelaza do schyłku starożytności (opiekun naukowy: dr Tomasz Waliszewski)
  • mgr Monika Więch, nieafiliowana
    Temat programu badawczego: Dokumentacja materiału ceramicznego z wykopalisk w Berenike nad Morzem Czerwonym (kierownik misji: Iwona Zych)
  • mgr Bartosz Wójcik, nieafiliowany
    Temat programu badawczego: Dokumentacja lin i węzłów żeglarskich z wykopalisk w Berenike nad Morzem Czerwonym oraz etnoarcheologiczne badania w rejonie stanowiska (kierownik misji: Iwona Zych)
Stypendium miesięczne:
  • mgr Anna Kotarba-Morley, doktorantka (University of Oxford)
    Temat programu badawczego: Badania geoarcheologiczne w basenie portowym i jego okolicach na stanowisku w Berenike nad Morzem Czerwonym (kierownik misji: Iwona Zych)
  • Katarzyna Pawłowska, studentka (Instytut Archeologii UW)
    Temat programu badawczego: Dokumentacja materiału ceramicznego i znalezisk ruchomych z wykopalisk w Berenike nad Morzem Czerwonym (kierownik misji: Iwona Zych)

POLSKA

Stypendia dokumentacyjne im. Kazimierza Michałowskiego:
  • mgr Jakub Brochocki
    Temat: Digitalizacja i wizualizacja obiektów architektonicznych z wykopalisk w Tell Arbid i Tell Rad Shakra w Syrii oraz Bahra 1 w Kuwejcie (kierownik misji: dr hab. Piotr Bieliński, prof. Uniwersytetu Warszawskiego)
  • mgr Agnieszka Kowalska
    Temat: Przygotowanie dokumentacji do publikacji: Saqqara V. Old Kingdom Structures Between the Step Pyramid and the Dry Moat (kierownik misji: prof. Karol Myśliwiec)
  • mgr Agnieszka Kozieł-Dzwonek
    Temat: Digitalizacja i przygotowanie bazy danych zabytków ruchomych pochodzących z wykopalisk w Marina el-Alamein w Egipcie (1987–2005) oraz odpowiednich analogii ceramicznych z wykopalisk na Kom el-Dikka w Aleksandrii (kierownik misji: prof. dr hab. Wiktor Andrzej Daszewski, dr Grzegorz Majcherek)