powrót do strony głównej
31-07-2017
30.05.2017 12:56

Kategoria: wykłady

Wystawy jubileuszowe: polsko–egipskie stosunki dyplomatyczne i 80-lecie polskich badań archeologicznych w Egipcie

Mamy przyjemność zaprosić na serię wystaw jubileuszowych związanych z Egiptem. W tym roku przypada bowiem zarówno 90-lecie nawiązania polsko–egipskich stosunków dyplomatycznych, jak i 80-lecie rozpoczęcia pierwszych regularnych badań archeologicznych prowadzonych przez prof. Kazimierza Michałowskiego w Edfu.
Organizatorami wystaw są Zakład Egiptu i Nubii IA UW, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, Muzeum Uniwersytet Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Miłośników Egiptu „Herhor”.

Dwie wystawy prezentowane będą wspólnie w budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jedna z nich to przegląd historii polskich badań w Egipcie: Nie tylko piramidy… 80 lat polskiej archeologii w Egipcie”. Wiele spośród prezentowanych tam stanowisk było badane przez misje działające pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Druga wystawa poświęcona jest stosunkom dyplomatycznym między obu państwami Polska–Egipt w 20-leciu międzywojennym. 90 rocznica nawiązania polsko–egipskich stosunków dyplomatycznych” . Wystawy prezentowane będą w budynku dawnego BUW, Krakowskie Przedmieście 26/28. Ich wernisaż odbędzie się 12 czerwca 2017 o godzinie 11.00.

Osobna, trzecia wystawa poświęcona jubileuszowi badań w Edfu prezentowana będzie w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego (Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, Krakowskie Przedmieście 32). Będzie tam można zobaczyć również zabytki pozyskane podczas tych wykopalisk, znajdujące się na co dzień w depozycie w Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawę „Zaczęło się w Edfu… 80 lat polskiej archeologii w Egipcie” zainauguruje wernisaż 12 czerwca 2017 o godzinie 12.00.

Wystawy towarzyszą konferencji Polacy nad Nilem 2016/2017 podczas której odbędzie się specjalna sesja poświęcona jubileuszom (12 czerwca 2017, w godz. 12.30–14.00).

Na wszystkie wydarzenia serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny.

Wystawy:

Nie tylko piramidy… 80 lat polskiej archeologii w Egipcie”

Budynek dawnego BUW,
Krakowskie Przedmieście 26/28
12 czerwca – połowa lipca 2017

Wystawa:

Zaczęło się w Edfu… 80 lat polskiej archeologii w Egipcie”

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego,
Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, Krakowskie Przedmieście 32